Wyroby blaszane znajdują szerokie zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Aby jednak móc uzyskać pożądany kształt tych materiałów, należy poddać je odpowiednim procesom obróbki plastycznej. Jedną z takich metod jest gięcie blachy. Na czym dokładnie polega ten proces i jakie niesie ze sobą zalety?
Proces gięcia blachy – co to takiego?
Gięcie blachy to metoda plastycznej obróbki, w wyniku której możliwe jest uzyskanie pożądanego kształtu danego materiału. Za sprawą działania odpowiedniej siły dochodzi do zmiany krzywizny blachy (lub też jej prostowania), ale co najważniejsze: zachowana zostaje spójność tego elementu. Inaczej mówiąc: proces ten nie ma wpływu na zmianę właściwości materiału. Gięcie blachy może być dokonywane przy użyciu trzech maszyn: prasy krawędziowej (najczęściej ze sterowaniem komputerowym CNC), walców lub tłoczników.
Zasadniczo, cały zabieg składa się z trzech faz, a mianowicie: gięcia sprężystego, gięcia plastycznego oraz dotłaczania. W zależności od grubości poddawanego do obróbki materiału proces może być wykonywany na zimno (cienkie wyroby), bądź na ciepło (grube wyroby). Dodatkowo wyróżnia się kilka rodzajów gięcia (ze względu na charakter zabiegu) m.in. wyginanie, zwijanie, profilowanie czy prostowanie.
Korzyści gięcia za pomocą prasy krawędziowej CNC
Decydując się na obróbkę plastyczną wyrobów blaszanych, warto skorzystać z usług firmy, która dysponuje innowacyjnymi urządzeniami. W efekcie cały proces przeprowadzony zostanie sprawnie i szybko, a wszystkie materiały będą odznaczać się pożądanym i jednakowym kształtem. Z tego względu gięcie blachy odbywa się najczęściej za pomocą prasy krawędziowej CNC, która nie generuje wysokich kosztów oraz zapewnia minimalne straty materiału.