Cięcie strumieniem wody jest wykorzystywane w sytuacjach, gdy użycie tarczy, lasera lub plazmy nie przynosi oczekiwanych skutków, lub jest niemożliwe do wykonania. Wycinanie na zimno jest także przydatne, gdy nie można poddawać obrabianego surowca wysokim temperaturom.
Do cięcia strumieniem wody służy specjalna maszyna, która generuje ogromne ciśnienie. Do wody można także dodać garnet, czyli jeden z rodzajów ścierniwa. Ta nowoczesna technologia, nazywana również waterjet, pozwala na precyzyjne wycięcie określonych kształtów w danym materiale. Cięcie strumieniem wody wykorzystuje się w obróbce:
- stali,
- tytanu,
- aluminium,
- marmuru,
- szkła.
Wymienione surowce są powszechnie stosowane w produkcji maszyn, pojazdów, a nawet produktów codziennego użytku. Dzięki cięciu strumieniem wody można nadać precyzyjny kształt i formę, co nie zawsze jest możliwe innymi metodami.
Jakie są zalety cięcia strumieniem wody?
Nowoczesna technologia waterjet jest niezwykle dokładna. Dzięki temu można uniknąć późniejszego docinania materiału, a tym samym zwiększonych kosztów. Nawet jeśli cięcie strumieniem wody przeprowadza się na wysokich prędkościach, nie odbiera to jakości i precyzji procesu.
Cięcie wodą nie tworzy odkształceń na powierzchni materiału. Dzięki temu, że jest to proces „zimny”, na surowcu nie tworzą się rozgrzane strefy lub naprężenia. Technologia waterjet nie powoduje również powstawania zadziorów. Szerokość szczeliny cięcia jest niewielka, a powierzchnia obrabianego materiału nie zmienia swoich właściwości.
Cięcie strumieniem wody okazuje się znacznie bardziej bezpieczne dla pracownika niż inne alternatywne metody. Wynika to z braku generowania wysokich temperatur, które niejednokrotnie są źródłem groźnych oparzeń. Przekłada się to również na zmniejszenie kosztów cięcia, ponieważ nie trzeba przeprowadzać chłodzenia materiałów i maszyn. Podczas cięcia nie są wytwarzane żadne, szkodliwe opary, zanieczyszczenia lub drażniący pył. Warto wspomnieć również o tym, że waterjet wiąże się z brakiem odprysków, które mogą uszkodzić ciało pracownika lub urządzenia w zakładzie.