Cięcie laserowe to nowoczesny sposób obróbki materiałów. Jest on alternatywną dla tradycyjnych, mechanicznych metod. Cięcie laserowe pod pewnymi względami jest podobne do cięcia mechanicznego, a pod innymi względami różni się od niego. Podobieństwo tkwi w celu, do którego się dąży, a różnica polega na sposobie, w jaki osiąga się ten cel. Cięcie laserowe, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z wykorzystaniem gorącego promienia lasera, a także gazu technicznego.
Można wyróżnić trzy podstawowe odmiany cięcia laserowego. Metody te dostosowuje się do tego, jaką moc ma dane urządzenie tnące. Ich nazwy podchodzą od tego, jaki proces towarzyszy cięciu laserowemu. Tak więc trzy główne odmiany cięcia laserowego to:
- metoda stapiania
- metoda spalania
- metoda sublimacji
Branże, w których stosuje się cięcie laserowe
Ze względu na swoje szczególne właściwości cięcie laserowe znajduje zastosowanie w wielu branżach. Temu rodzajowi obróbki mogą podlegać bowiem różnorakie materiały metalowe. Jedną z podstawowych dziedzin, w których wykorzystuje się cięcie laserowe, jest przemysł. Metoda ta charakteryzuje się właściwościami, których używa się w nie w jednej, lecz w bardzo wielu gałęziach produkcji przemysłowej. Laserowe cięcie metali wykorzystuje się zarówno w przemyśle samochodowym, jak i w przemyśle maszynowym. Ogółem wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na bardzo dużą precyzję obróbki. Cięcie laserowe ma bowiem tę szczególną cechę, że pozwala uzyskać wysoki stopień dokładności wykonywanych prac. Z tego względu przemysł nie jest jedyną branżą, w której wykorzystuje się cięcie laserowe. Z powodu swoich właściwości ta metoda obróbki może być z powodzeniem stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykonanie precyzyjnych zdobień czy dekoracji. Mowa tu między innymi o branży wzorniczej czy jubilerstwie.
Podsumowując i uogólniając, można stwierdzić, iż wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania precyzyjnej obróbki, znajdzie swoje zastosowanie cięcie laserowe.