Praktycznie każdy budynek użytkowy, blok mieszkalny, a przede wszystkim dom jednorodzinny wymaga tego, by wyposażyć go w balustrady wewnętrzne lub zewnętrzne. Montuje się je nie tylko przy schodach lub balkonach, ale także przy tarasach, loggiach, pochylniach i portfenetrach. Ich zadaniem jest zagwarantowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz poprawa estetyki budynku. Dlatego by dobrze wybrać, należy przed zakupem zapoznać się z materiałami, z których mogą zostać wykonane oraz sposobem montażu balustrad.
Uwarunkowania prawne
Prawo budowlane stawia określone wymagania co do konieczności stosowania balustrad i poręczy. Wszystkie regulacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym aktem prawnym, wszystkie schody zewnętrzne i wewnętrzne, które służą do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 metra, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej. Według prawa budowlanego balustrada powinna mieć minimum 0,9 metra wysokości przy budynkach jednorodzinnych i 1,1 metra przy budynkach wielorodzinnych. Schody zewnętrzne i wewnętrzne w budynkach użyteczności publicznej powinny mieć balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające ich lewo- i prawostronne użytkowanie. Przy szerokości biegu schodów większej niż 4 metry, istnieje wymóg zastosowania dodatkowej balustrady pośredniej. Ponadto balustrady nie mogą posiadać ostrych elementów, a balustrady szklane muszą być wykonane z materiału o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. Jeśli balustrada znajduje się w miejscu zbiorowego przebywania dzieci bez stałego nadzoru, jej konstrukcja musi uniemożliwiać wspinanie się na nie oraz zsuwanie się po poręczy. Przy balustradach dla osób niepełnosprawnych istnieje wymóg stosowania obustronnych poręczy.
Zastosowanie balustrad zewnętrznych i wewnętrznych
Wśród popularnych rodzajów balustrad wyróżnia się balustrady murowane, drewniane, balustrady metalowe, ze stali nierdzewnej, balustrady szklane, balustrady kute i inne. Aby balustrada mogła należycie spełniać wszystkie swoje funkcje, ważne jest to, by cała konstrukcja była solidna i naprawdę stabilna. Zazwyczaj balustrady zabezpieczają krawędzie elementów takich jak schody, balkony czy tarasy, chroniąc użytkowników przed przypadkowym upadkiem. Tworzą także zabezpieczenie podjazdów dla niepełnosprawnych. Mogą również stanowić przegrodę pomiędzy pomieszczeniami, albo ich częściami. Oprócz funkcji typowo użytkowej balustrady pełnią także funkcję dekoracyjną.